Časté otázky

Máte otázky? Pozrite sa nižšie.

Nižšie nájdete často kladené otázky týkajúce sa celého programu Vitadio, nutričných odporúčaní a technických požiadaviek.

Program

Vitadio je digitálne terapeutikum, ktoré sa zameriava na prevenciu a liečbu cukrovky 2. typu. Spoločne s naším tímom nutričných terapeutov vás povedie na ceste za dlhodobým zlepšením vášho celkového zdravia. Vitadio využíva najnovšie technológie v kombinácii s individuálnym ľudským kontaktom a umožňuje tak poskytovanie vysoko kvalitnej a efektívnej starostlivosti šitej na mieru. Jednoducho prostredníctvom vášho smart telefónu.

Zmena životosprávy je najdôležitejším krokom pri prevencii cukrovky 2. typu a neoddeliteľnou súčasťou jej liečby. Vitadio prevádza oficiálne odporúčané postupy do digitálnej podoby a vďaka tomu je ucelená terapia dostupná kedykoľvek a kdekoľvek. Program je vytvorený v spolupráci s lekármi, nutričnými terapeutmi a psychológmi podľa odporúčaných postupov. Celá technológia spĺňa prísne regulačné požiadavky na kvalitu a bezpečnosť v zdravotníctve a je certifikovaná ako zdravotnícka pomôcka CE.

Obsah a funkcie Vitadia sa prispôsobujú vám, nie naopak. Váš osobný nutričný terapeut vás bude sprevádzať po celý čas zmeny Vašej životosprávy, pomôže s voľbou dosiahnuteľných cieľov, udržaním motivácie a nenechá vás vypadnúť z rytmu.

Program trvá 12 mesiacov a je rozdelený do dvoch fáz. Po zoznámení sa s aplikáciou a prepojení sa s vaším prideleným nutričným terapeutom nastáva 3mesačná „Intenzívna fáza“. V tejto fáze plníte týždenné ciele, prijímate motivačné výzvy, aplikácia vás edukuje o problematike diabetu a postupne vás sprevádza zmenou životosprávy. Po túto dobu je tiež vaša nutričná terapeutka každý deň dostupná na chate a poskytuje vám personalizovanú podporu. Po 3 mesiacoch nastáva prechod do tzv. „Udržiavacej fázy“, v ktorej posilňujete získané návyky a s podporou vášho lekára, terapeutky a komunity všetkých ostatných pacientov sa snažíte udržať zdravú životosprávu a ukotviť získané zvyklosti z predchádzajúcej fázy. Po 12 mesiacoch sa stávate „Absolventom“ programu, v ktorom môžete okrem chatu s terapeutkou aj naďalej využívať všetky funkcie, ktoré Vitadio ponúka.

Po absolvovaní 12-mesačného programu budete mať stále prístup do tzv. Komunity používateľov, teda skupiny, kde sa budete môcť zúčastniť diskusií s ostatnými používateľmi, pridávať príspevky a navzájom sa ďalej motivovať. Aj naďalej budete mať prístup ku všetkým edukačným materiálom a možnosť vkladať svoje namerané údaje a ostatné dáta, ktoré ste zadávali v predchádzajúcich fázach. Po absolvovaní programu už nebudete mať prístup k chatu s vašou osobnou terapeutkou.

Náš program a naši výživoví odborníci vám poskytnú maximálnu starostlivosť a podporu na ceste za zdravšou a zároveň udržateľnou životosprávou. Výsledky sa samozrejme líšia jedinec od jedinca, ale väčšina našich užívateľov dosiahne významný pokrok, či už sa to týka zníženia váhy, glykovaného hemoglobínu (tzv. dlhého cukru), alebo napríklad zlepšenia nálady či nárastu fyzickej výkonnosti a energie.

Vitadio je k dispozícii prostredníctvom mobilnej aplikácie. Na používanie softvéru je potrebné zariadenie s prístupom na internet (smartphone alebo tablet). Na vytvorenie používateľského konta potrebujete osobnú e-mailovú adresu a telefónne číslo.

Mobilnú aplikáciu pre Android si môžete stiahnuť na Google Play, pre iPhone na Apple Store.

Ako často budete chcieť aplikáciu navštevovať, je len na vás. Žiadny spodný limit počtu prihlásení neexistuje, ale ak sa chcete aktívne participovať v programe a využiť ho naplno, je vhodné sa v prvých týždňoch programe prihlasovať aj niekoľkokrát denne. Spočiatku budete pravidelne fotiť svoje jedlá, konzultovať s terapeutkou, zapisovať svoj pokrok a využívať ďalšie funkcionality programu. Očakáva sa teda, že budete aplikáciu otvárať v pravidelných intervaloch a aktívne sa podieľať na ceste za lepšou životosprávou a výsledkami.

Zaregistrujte sa do programu pomocou nasledujúcich krokov:

  1. Registráciu urobte pomocou 6-miestneho identifikačného kódu, ktorý dostanete od svojho lekára (v sms a e-mailom) alebo ho získate v rámci propagačnej kampane priamo od výrobcu.
  2. Otvorte aplikáciu Vitadio Health na svojom mobilnom telefóne, kliknite na "Vytvoriť nový účet" a po zadaní 6-miestneho kódu kliknite na "Uplatniť kód".

Platnosť 6-miestneho identifikačného kódu je 30 dní. Ak platnosť vyprší a stále budete mať o registráciu záujem, napíšte prosím e-mail na našu užívateľskú podporu na podpora@vitad.io.

POZOR: Ak ste sa už zaregistrovali, váš účet je aktívny a nemusíte zadávať kód - stačí sa prihlásiť pomocou telefónneho čísla a hesla kliknutím na tlačidlo "Prihlásiť sa".

Spôsobilosť

Program je určený primárne pre tých, ktorým bol diagnostikovaný diabetes 2. typu alebo prediabetes. Do programu sa môžete zapojiť, ak máte viac ako 18 rokov. Ak si nie ste istí, či by pre vás bol program vhodný alebo či patríte medzi vhodného používateľa, neváhajte nás kontaktovať e-mailom na podpora@vitad.io.

Momentálne sa program nedá zakúpiť samostatne. V súčasnosti sa sústreďujeme na spoluprácu s vybranými lekármi a našimi partnermi, prostredníctvom ktorých je možné sa do programu registrovať. Ak by ste mali záujem o registráciu, sledujte naše webové stránky, či nie je spustená špeciálna kampaň alebo nám napíšte cez tento formulár a my sa vám radi ozveme, akonáhle to bude aktuálne.

V súčasnosti náš program nemá žiadny typ špecializovaného navádzacieho systému, a preto sa neodporúča pre osoby so zrakovým postihnutím.

Výživa a pohyb

Naše nutričné odporúčania boli vyvinuté tímom vyštudovaných nutričných špecialistov s dlhoročnou praxou a členmi ČANT. Nestanovujeme diéty a pevné predpisy, ktoré musíte precízne dodržiavať, ale skôr všeobecné pravidlá a rady, ktoré potom môžete za podpory terapeutky prispôsobiť svojim preferenciám a spôsobu života. Naše odporúčania sa zameriavajú na zníženie príjmu pridaných cukrov a zvyšovanie podielu bielkovín, zdravých tukov a zeleniny vo vašom jedálničku.

Nie. Náš program je zameraný na postupné budovanie nových stravovacích návykov. Nepredpisujeme stravovací plán ani vám nepovieme, čo musíte a nesmiete jesť. Namiesto toho sa prostredníctvom lekcií, sledovania jedla a vedenia vašej terapeutky naučíte, ako sa stravovať, aby bol pre vás nový režim udržateľný a cítili ste sa v ňom dobre. Súčasťou aplikácie je receptár, ktorý slúži ako inšpirácia a pomôže vám pochopiť, akou cestou by ste sa mali vydať.

Nemusíte sa báť prehnaného míňania za potraviny. Na základe pripraveného receptára a ďalších rád a tipov, ktoré vám aplikácia prináša, si môžete vyberať potraviny a jedlá, ktoré vyhovujú vašim možnostiam aj preferenciám.

Rozsah našich receptov a stravovacích možností je tak široký, že sa ľahko prispôsobí osobným preferenciám, rovnako ako prípadným stravovacím obmedzeniam. Nezabudnite prípadné obmedzenia vyplniť v úvodnom registračnom dotazníku alebo ich skonzultovať so svojou terapeutkou.

To samozrejme záleží na vašich zdravotných a časových možnostiach. Súčasťou programu je aj meranie počtu krokov, ktorý môžete sledovať vďaka prepojeniu krokomeru s aplikáciou Vitadio. Nemusíte sa báť, že by sme na vás tlačili - odporúčaný cieľ je 6000 krokov denne, avšak číslo si môžete ľubovoľne upravovať podľa vašich možností. Kladieme dôraz na postupné navyšovanie pohybu. Na pohyb a fyzickú aktivitu sa program sústredí až po niekoľkých týždňoch. Prepojiť Vitadio s krokomerom je však ideálne ihneď po registrácii do programu.

Zašlite nám prosím špecifikáciu vašej zdravotnej indispozície na podpora@vitad.io a my sa vám ozveme s návrhmi riešení.

Áno, program Vitadio umožňuje aj zaznamenávanie nameraných hodnôt cukru v krvi. Hodnotu môžete zadať v ponuke Pokrok - Glykémia - Vložiť glykémiu. Môžete tiež zadať časový údaj a rozlíšiť, či ide o hodnotu pred jedlom, po jedle, pred spaním, nalačno alebo iné meranie, a pridať poznámku. Hodnoty sa potom zobrazia v prehľadnom grafe.

Technológie

Mobilná aplikácia pre Android je kompatibilná s verziou Android 5.0 a vyššie. Ďalšie požiadavky vyžadujú minimálne 1GB RAM (optimálne 2GB RAM), aspoň 512 MB voľnej kapacity v telefóne a predinštalované aplikácie Google Play Services a Google Play obchod od výrobcu telefónu (na niektorých modeloch značiek Huawei a Honor nemusí preto aplikácia správne fungovať). Mobilná aplikácia pre iOS je kompatibilná s verziou iOS 13 a vyššie a vyžaduje iPhone 6s a novšie.

Pre efektívne využitie mobilnej aplikácie Vitadio je nutné používať najnovšiu aktualizovanú verziu.

Program Vitadio je momentálně dostupný pouze jako aplikace pro mobilní zařízení pro a . Kompatibilní zařízení najdete v otázce výše nebo na stránce Kompatibilita.

V mobilnej aplikácii Vitadio kliknite na položku "Pripojené zariadenia" v časti "Nastavenia" a pokračujte na podrobnosti o pripojení. Po kliknutí na tlačidlo "Pripojiť" vyberte e-mailovú adresu prepojenú s vašim účtom Android (pri prepojení s aplikáciou Zdravie v systéme iOS to nie je potrebné). Povoľte aplikácii Vitadio zaznamenávanie údajov z aplikácie Google Fit / aplikácie Zdravie a aktivita sa potom automaticky importuje do vašej aplikácie.

Ak sa počas 30 minút nezačnú kroky v aplikácii (sekcia "Pokrok") v rámci Androidu zaznamenávať, stiahnite si prosím do vášho telefónu aj aplikáciu Google Fit. Potom by malo všetko fungovať bez problémov.

Samozrejme! Pokiaľ je možné náramok (resp. jeho aplikáciu, ktorú máte nainštalovanú v telefóne) synchronizovať s Google Fit alebo Aplikáciou Zdravie, všetky dáta o krokoch budú z náramku vďaka týmto "spájajúcim" aplikáciám následne prevedená aj do Vitadio.

Ak takúto možnosť prepojenia nemáte, je možné si pomôcť ešte aplikáciou Health Sync, ktorá sa postará o transfer dát medzi aplikáciami tiež.

Vitadio je navrhnuté tak, aby vyhovovalo najvyšším štandardom v zdravotníctve. Berieme bezpečnosť a súkromie všetkých užívateľov veľmi vážne a fungujeme v súlade s príslušnou legislatívou v oblasti ochrany osobných údajov (GDPR). Ďalšie informácie o používaní a ochrane osobných údajov spoločnosti Vitadio nájdete v Zásadách ochrany osobných údajov a Podmienkach použitia.

Problémy

Skúste prosím vypnúť a zapnúť aplikáciu Vitadio alebo reštartovať zariadenie. Ak to nepomôže, odinštalujte aplikáciu a znova ju nainštalujte. Problém môže byť v zastaranej verzii aplikácie alebo vo výkone telefónu. Ak problém pretrváva, kontaktujte nás na podpora@vitad.io alebo nám napíšte e-mail priamo z aplikácie v Nastaveniach -> Kontaktovať podporu.

Ak zadávate kód pri prvej registrácii, skúste to znova. Ak ste už raz dokončili registráciu, váš účet je už aktívny a nemusíte zadávať kód. Jednoducho sa prihláste pomocou telefónneho čísla a hesla, ktoré ste nastavili, kliknutím na tlačidlo "Prihlásiť".

V mobilnej aplikácii nájdete možnosť "Zabudli ste heslo?" kliknutím na tlačidlo "Prihlásenie". Po zadaní telefónneho čísla si nechajte poslať overovací kód a podľa zobrazených pokynov zmeňte heslo.

Prepojenie s Google Fit / aplikáciou Zdravie nie vždy funguje celkom správne a presne. Keď sa objavia veľké odchýlky v zaznamenávaní krokov, skúste sa odpojiť a pripojiť znova. Fitness náramok je v tomto ohľade o mnoho presnejší, pretože kroky putujú z vášho náramku, ktorý má v sebe špeciálne senzory pohybu, priamo do aplikácie. Viac informácií, ako prepojiť náramok s aplikáciou Vitadio, nájdete tu.

Okrem vyhodnocovacích dotazníkov, ktoré sa vám budú zobrazovať v aplikácii vždy po určitom čase, máte kedykoľvek možnosť nás kontaktovať na e-mailovej adrese podpora@vitad.io alebo napísať priamo z vašej aplikácie v sekcii Nastavenia -> Napísať na podporu a oznámiť nám, čo máte na srdci. Spätnú väzbu a odporúčania na zlepšenie vždy oceníme!